2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΑΛΑΚΟΠΗΣ

Ο ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ 17ης ΝΟΕΜΒΡΗ 2006

Την Παρασκευή 17 Νοέμβρη 2006 εορτάσθηκε στο σχολείο μας η εξέγερση των φοιτητών στο Πολυτεχνείο. Στην εκδήλωση απαγγέλθηκαν ποιήματα και εκφωνήθηκε το χρονικό των ημερών εκείνων από μαθητές της Γ’ τάξης, ακούσθηκαν ηχητικά ντοκουμέντα, ενώ ταυτόχρονα παρουσιάζονταν βίντεο από τα γεγονότα των ημερών σε γιγαντοοθόνη. Στη γιορτή συμμετείχε η χορωδία του σχολείου μας συνοδευόμενη από μουσικά όργανα. Την εκδήλωση συντόνισε η φιλόλογος κ. Αλαφοδήμου Αθανασία, υπεύθυνος της χορωδίας ήταν ο κ. Κουμανδράκης Αντώνης, ενώ την καλλιτεχνική επιμέλεια είχε ο κ. Κουμπλής Ζαχαρίας.

Το αναλυτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης:

• ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ, από τις μαθήτριες Γεωργία Κλιφοπούλου και Ραφαέλα Γιαννούδη.
  • ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΤΟ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ, διαβάζει ο μαθητής Ραφαήλ Χαλβατζής.
  • Η ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΕΦΕΡΗ, από το μαθητή Γιάννη Φερεκίδη.
  • ΠΟΙΗΜΑ «ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ», ΤΗΣ Κ.ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ, διαβάζει η μαθήτρια Ελεάνα Τσιφρίδου.
  • ΤΡΑΓΟΥΔΙ «ΠΑΛΗΣ ΞΕΚΙΝΗΜΑ», από τη χορωδία.
  • ΗΧΗΤΙΚΟ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗΣ.
  • ΚΕΙΜΕΝΟ «ΔΕΝ ΦΤΑΣΑΜΕ ΤΥΧΑΙΑ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ», διαβάζει η μαθήτρια  Ευανθία Ψαραλέξη.
  • ΤΡΑΓΟΥΔΙ «ΈΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ», από τη χορωδία.
  • ΠΟΙΗΜΑ «ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ», ΤΟΥ Β.ΡΩΤΑ, απαγγέλλει η μαθήτρια Ιορδανίδου Ευαγγελία.
  • «ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΗΜΕΡΩΝ», παρουσιάζουν οι μαθητές Γιώργος Μπέλιος, Φώτης Χουλιάρας  και Παναγ. Παπαδόπουλος.
  • ΗΧΗΤΙΚΟ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ.
  • ΤΡΑΓΟΥΔΙ «ΤΟ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ», από τη χορωδία.
  • «3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 1973, ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ», διαβάζει η μαθήτρια Ευγενία Γιαννιώτη.
  • ΠΟΙΗΜΑ «ΚΟΙΜΗΘΕΙΤΕ ΑΔΕΡΦΙΑ », ΤΟΥ Τ. ΛΕΙΒΑΔΙΤΗ, διαβάζει η μαθήτρια Σταματία Χριστιανού.
  • ΤΡΑΓΟΥΔΙ «Ο ΔΡΟΜΟΣ», από τη χορωδία.
  • ΤΡΑΓΟΥΔΙ «ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ», από τη χορωδία.
  • ΕΘΝΙΚΟΣ ΎΜΝΟΣ - ΤΕΛΟΣ ΓΙΟΡΤΗΣ.
17nov2006_2.jpg (498549 bytes) 17nov2006_3.jpg (774187 bytes)
17nov2006_4.jpg (716609 bytes) 17nov2006_4.jpg (716609 bytes)